DJI_0082-Edit do artykuujpg
fot. CH Stacja Sierpc

Jeśli spędzacie wakacyjny czas niedaleko Sierpca, zachęcamy do odwiedzenia miasta. W tym artykule znajdziecie kilka bardzo mocnych argumentów za tym, aby nie rezygnować choćby z jednodniowej wycieczki do tej stale rozwijającej się miejscowości położonej na północno-zachodnim Mazowszu.  

Największą popularnością wśród turystów cieszy się Skansen – Muzeum Wsi Mazowieckiej, w którym na terenie u zbiegu rzek Sierpienicy i Skrwy zgromadzono zabytki kultury ludowej. Można tu zobaczyć zagrody mieszkalne, stary kościół, szkołę, wiatrak, kuźnię, poczuć sielski klimat dawnej wsi. Co roku organizowane są imprezy tematyczne związane z rytmem natury, więc już niedługo w Skansenie odbędą się żniwa.

Kolejnym punktem wartym odwiedzenia jest Ratusz - zabytkowy, klasycystyczny budynek, wzniesiony w 1841 roku przy Starym Rynku (obecnie placu Kardynała Wyszyńskiego). Nieopodal znajduje się Kościół farny św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu – rzymskokatolicki gotycko-barokowy kościół, zlokalizowany pomiędzy ulicami Farną, Biskupa Floriana i Benedyktyńską. Przy pięknej słonecznej pogodzie lub podczas zachodu słońca warto na chwilę zatrzymać się na ulicy Benedyktyńskiej i zrobić zdjęcie na tle drewnianych domów z przełomu XIX i XX wieku. Stąd już tylko kilka kroków do zabytkowego Kościoła filialnego pw. Świętego Ducha, który pierwotnie pełnił funkcję szpitalną. Stojąc przed tym kościołem skierujmy wzrok ku wzniesieniu, a zobaczymy Sanktuarium – Klasztor Sióstr Benedyktynek, miejsce kultu maryjnego z ponad 500-letnią tradycją i ciekawą, niekiedy trudną historią. Co roku 15 sierpnia odbywa się tutaj odpust. Kolejnymi zabytkami, które można zobaczyć są: Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, zbudowany w stylu neogotyckim, cerkiew - obecnie siedziba Sądu oraz dwa cmentarze. Jeden – katolicki, usytuowany przy drodze Warszawa – Toruń, na którym najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z I połowy XIX wieku. Drugi – tzw. kirkut znajdujący się przy wjeździe do miasta od strony Warszawy, w pobliżu rzeki. To miejsce ważne dla historii sierpeckich Żydów, którzy przed wojną stanowili ok. 30 % ludności miasta. Warto również zwrócić uwagę na tzw. Jatki, które wybudowano w 1830 roku z czerwonej cegły dla rzeźników i piekarzy, aby mogli handlować swoimi towarami.

Obecnie starówka miejska tzw. „Dołek” przechodzi kolejny etap rewitalizacji.

Tymczasem we wtorki i czwartki (dni targowe) można przyjechać na sierpecki rynek po sezonowe owoce i warzywa. Przejść się na lody, zjeść obiad w jednej z sierpeckich restauracji, spróbować lokalnego piwa i sera. W weekendy miejscowe kino zaprasza na seanse filmowe.

Lato w Sierpcu to również VI Kasztelański Festiwal Smaków 11-13 sierpnia 2023 r. Jeśli więc spędzacie wakacje w pobliżu, wpadnijcie choćby na jeden dzień do Sierpca!

Dowiedz się więcej na „Sierpc - Miasto ze smakiem

Maskotki na Dzie Dziecka 2023jpg
W czwartek, 1. czerwca 2023, świętowaliśmy w CH Stacja Sierpc Dzień Dziecka. W tym roku na najmłodszych, którzy odwiedzili nas tego dnia z rodzicami czekał mały upominek - słoń w koszulce z logo naszego centrum. Maskotki cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci, tym bardziej, że jeśli ktoś w ubiegłym roku miał okazję odebrać od nas misia, w tym roku do kolekcji mógł otrzymać słonia "na szczęście". Mamy nadzieję, że pluszak w prezencie sprawił wszystkim wiele radości!

Serdecznie zapraszamy do udziału w urodzinowym konkursie na profilu Facebook Stacji Sierpc!
Ułóż rymowankę z użyciem naszej nazwy, zamieść ją pod postem konkursowym na FB, zbieraj polubienia i wygraj nagrody! :) Trzech uczestników z największą liczbą polubień otrzyma zestaw gadżetów: puzzle, kubek, brelok oraz kalendarz! Baw się z nami z okazji Pierwszych urodzin CH Stacja Sierpc!
Zapoznaj się z Regulaminem Konkursu
Link do profilu na Facebooku

9BD37EA6-125C-4D85-8218-1A370C041FA0PNG

the-tomb-of-1318299__340jpg

Przekazujemy ważne informacje opublikowane przez Burmistrza Miasta Sierpca p. Jarosława Perzyńskiego dotyczące bezpieczeństwa i organizacji ruchu w okolicy sierpeckich cmentarzy w nadchodzących dniach: 

"Zbliża się 1 listopada. Wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Sierpcu oraz Strażą Miejską w Sierpcu, zwracamy się do mieszkańców Sierpca z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach cmentarzy w okresie poprzedzającym, jak i w czasie samego Święta Wszystkich Świętych tak, abyśmy wszyscy mogli spokojnie i w sposób bezpieczny odwiedzić groby naszych zmarłych.
Apelujemy o wzajemną pomoc, życzliwość i wyrozumiałość, również dla tych, którzy będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem.

Miejsca dostępne do parkowania zorganizowane przez Straż Miejską:
- w rejonie Cmentarza Komunalnego (w sumie około 230 pojazdów)
- od strony rzeki Sierpienicy, wjazd od ul. Wojska Polskiego (około 80 pojazdów).
Parkingi Centrum Handlowego "Stacja Sierpc" przy ul. Kościuszki dostępne są zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym miejscu (w sumie około 230 pojazdów).
Zmiana organizacji ruchu w dniu 1 listopada na ul. Wojska Polskiego:
- od ul. Kościuszki do mostu ruch jednokierunkowy - tylko w kierunku miasta,
- od Placu Chopina do mostu , ruch dwukierunkowy z możliwością wjazdu na parkingi nad rzeką /na tym odcinku ul.W.Polskiego prosimy nie parkować pojazdów/.
Komunikacja Miejska
W dnia 29-31 października kursy o godz. 10:00, 12:00, 14:00.
W dniu 1 listopada w godzinach od 9:30 do 15:30. Busy będą się poruszały w systemie ciągłym (co ok. 30 min). By maksymalnie zwiększyć częstotliwość przejazdów, ostatnim przystankiem będzie parking przy Klasztorze.
W celu usprawnienia ruchu pojazdów prosimy o korzystanie z drogi alternatywnej przez miejscowość Mieszczk oraz skrzyżowania o ruchu okrężnym na ul.Kościuszki."
312573899_3287410081506518_50941993075788412_njpg