Lato w Sierpcu!

DJI_0082-Edit do artykuujpg
fot. CH Stacja Sierpc

Jeśli spędzacie wakacyjny czas niedaleko Sierpca, zachęcamy do odwiedzenia miasta. W tym artykule znajdziecie kilka bardzo mocnych argumentów za tym, aby nie rezygnować choćby z jednodniowej wycieczki do tej stale rozwijającej się miejscowości położonej na północno-zachodnim Mazowszu.  

Największą popularnością wśród turystów cieszy się Skansen – Muzeum Wsi Mazowieckiej, w którym na terenie u zbiegu rzek Sierpienicy i Skrwy zgromadzono zabytki kultury ludowej. Można tu zobaczyć zagrody mieszkalne, stary kościół, szkołę, wiatrak, kuźnię, poczuć sielski klimat dawnej wsi. Co roku organizowane są imprezy tematyczne związane z rytmem natury, więc już niedługo w Skansenie odbędą się żniwa.

Kolejnym punktem wartym odwiedzenia jest Ratusz - zabytkowy, klasycystyczny budynek, wzniesiony w 1841 roku przy Starym Rynku (obecnie placu Kardynała Wyszyńskiego). Nieopodal znajduje się Kościół farny św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu – rzymskokatolicki gotycko-barokowy kościół, zlokalizowany pomiędzy ulicami Farną, Biskupa Floriana i Benedyktyńską. Przy pięknej słonecznej pogodzie lub podczas zachodu słońca warto na chwilę zatrzymać się na ulicy Benedyktyńskiej i zrobić zdjęcie na tle drewnianych domów z przełomu XIX i XX wieku. Stąd już tylko kilka kroków do zabytkowego Kościoła filialnego pw. Świętego Ducha, który pierwotnie pełnił funkcję szpitalną. Stojąc przed tym kościołem skierujmy wzrok ku wzniesieniu, a zobaczymy Sanktuarium – Klasztor Sióstr Benedyktynek, miejsce kultu maryjnego z ponad 500-letnią tradycją i ciekawą, niekiedy trudną historią. Co roku 15 sierpnia odbywa się tutaj odpust. Kolejnymi zabytkami, które można zobaczyć są: Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, zbudowany w stylu neogotyckim, cerkiew - obecnie siedziba Sądu oraz dwa cmentarze. Jeden – katolicki, usytuowany przy drodze Warszawa – Toruń, na którym najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z I połowy XIX wieku. Drugi – tzw. kirkut znajdujący się przy wjeździe do miasta od strony Warszawy, w pobliżu rzeki. To miejsce ważne dla historii sierpeckich Żydów, którzy przed wojną stanowili ok. 30 % ludności miasta. Warto również zwrócić uwagę na tzw. Jatki, które wybudowano w 1830 roku z czerwonej cegły dla rzeźników i piekarzy, aby mogli handlować swoimi towarami.

Obecnie starówka miejska tzw. „Dołek” przechodzi kolejny etap rewitalizacji.

Tymczasem we wtorki i czwartki (dni targowe) można przyjechać na sierpecki rynek po sezonowe owoce i warzywa. Przejść się na lody, zjeść obiad w jednej z sierpeckich restauracji, spróbować lokalnego piwa i sera. W weekendy miejscowe kino zaprasza na seanse filmowe.

Lato w Sierpcu to również VI Kasztelański Festiwal Smaków 11-13 sierpnia 2023 r. Jeśli więc spędzacie wakacje w pobliżu, wpadnijcie choćby na jeden dzień do Sierpca!

Dowiedz się więcej na „Sierpc - Miasto ze smakiem